Foto 7
Foto 11
Foto 12
Foto 8
Foto 9
Foto 4
Foto 5
Foto 10
Foto 6
Foto 7
Foto 11
Foto 12
Foto 8
Foto 9
Foto 4
Foto 5
Foto 10
Foto 6
Domů Historie obce

Historie obce

První písemná zmínka o obci se vztahuje k roku 1336, kdy dostal šlechtic Petr z Rožmberka od krále Jana Lucemburského v dědičné držení hrad Zbiroh s městečkem, městečko radnice a Mýto a také polovinu vsi Medový újezd. Ves je zahrnuta i v Urbáři Oldřicha z Rožmberka sestaveném pravděpodobně v roce 1379. K tomuto roku zde měli Rožmberkové 10 osedlých, z nichž každý platil ročně 40 grošů, a dva mlýny. Archeologické nálezy ovšem dokladují osídlení již ve starším období. V katastru obce byla nalezena zlomková keramika, která zde prokazuje výrobu dřevěného dehtu ve 13 století, Výroba dehtu byla typická pro lesnaté oblasti Čech. Byl důležitou surovinou pro kožedělnou výrobu, impregnaci plátna, výrobu provazů, lan atd.

Na přelomu 19. a 20. století měl Medový Újezd asi 53 domů s necelými 500 obyvateli. V roce 1950 už tu stálo 110 domů a bydlelo 395 obyvatel. V současné době je zde 126 domů (z toho trvale obydlených pouze 48). Zbytek je využíván k rekreačním účelům. Také počet stálých obyvatel se snížil na 180 lidí kolem roku 2000. V poslední době začal počet obyvatel opět narůstat. Možná je to dáno výhodnou polohou obce. V současné době se počet obyvatel pohybuje kolem 200.

Medový Újezd lze pomyslně rozdělit na 2 části: horní část „Na drahách“ s novější zástavbou a dolní část „Průhon“, která je starší. Náves přibližně obdélníkového tvaru lemuje mimo jiné několik lidových roubených stavení z druhé poloviny 18. století. Asi uprostřed stojí pozdně barokní zděná čtvercová kaplička s plochým stropem a zvoničkou, která nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Ještě před pár lety ji zastiňovaly dva mohutné kaštany, z nichž jeden musel být pokácen, aby nenarušoval statiku stavby. Poražen byl též jiný památný strom - chráněný buk „Hejkal“, který stával nad areálem koupaliště.

V dolní části obce byl v květnu r. 1923 odhalen památník 6 vojákům padlým za 1. světové války. Do tohoto pomníku byla později přidána pamětní deska na památku obětí fašistické okupace. Roku 1978 bylo vyhlášeno chráněné paleontologické naleziště (0,34 ha) v lokalitě „Na skále“ při severním okraji Medového Újezda. V šedých střípkovitě rozpadlých břidlicích se hojně vyskytují zkameněliny kambrických a ordovických hlavonožců (Lingulella matheuri, Obolus complexus).

Místní areál koupaliště, který byl zbudován svépomocí a je ve vlastnictví TJ Sokol Medový Újezd, je v letních měsících využíván nejen místními obyvateli ale i rekreanty a občany okolních obcí. Nádrž je napájena čistou vodou z přilehlých lesů. Na břehu byla vystavěna sauna, dále občerstvení s letní terasou a sociální zařízení. Za budovou je upraveno antukové hřiště pro tenis a míčové sporty.

Zásobování potravinami v obci zajišťuje Konzum s pravidelnou otvírací dobou. Za zábavou a osvěžením je možno zajít do zdejšího hostince “U Černíků“, nebo do hospůdky u koupaliště (otevírací hodiny jsou upraveny podle ročních období).

V poslední době prochází obec Medový Újezd pozvolnou modernizací. Byly tu postaveny nové dřevěné autobusové zastávky, umístěno mnoho dřevěných laviček a informačních tabulí. Dále byla obnovena cesta na nádraží v Holoubkově a v roce 2002 byla dokončena plynofikace obce. V roce 2004 proběhla kompletní rekonstrukce přibližně 20 let staré technologie úpravny vody. Součástí územního plánu je výstavba nových rodinných domků, pro zájemce o individuální soukromou výstavbu jsou k dispozici stavební parcely s nádherným výhledem do okolí. (informace na OÚ Medový Újezd - viz Kontakty)